Початок роботи з Omeka.net
Last updated
Last updated
Авторка: Міріам Познер Переклала на українську: Орися Віра Оригінал уроку: https://programminghistorian.org/en/lessons/up-and-running-with-omeka
Omeka.net дозволяє легко створювати вебсайти для демонстрації різних колекцій об’єктів.
Зайдіть на сайт www.omeka.net, перейдіть вниз сторінки і натисніть "Get started with Omeka.net" (Почати роботу з Omeka.net). Виберіть "Start your free Omeka trial" (Почніть безкоштовну пробну версію Omeka). Заповніть коротку форму реєстрації. Перевірте свою електронну пошту чи є посилання для активації облікового запису.
Примітка від перекладачів: Omeka.net є платною платформою проте існує можливість створення "пробного облікового запису", який не має визначених обмежень щодо часу використання, проте надає можливість створити 1 сайт та використовувати 500 мб пам'яті.
Після того, як ви перейшли за посиланням в електронному листі, тобто активували свій обліковий запис, натисніть "Add site" (Додати сайт).
Заповніть інформацію про URL-адресу вашого сайту: "Subdomain Name" (Назву піддомену), яка буде унікальною частиною назви вашого сайту [частину назви піддомену можна писати лише латиницею]; "Site Title" (Заголовок сайту), який ви хочете використовувати, і "Site Description" (Опис сайту), якщо потрібно. Зверніть увагу, що протягом роботи з сайтом, назву та опис можна буде змінити, проте URL-адреса залишиться незмінною. Натисніть "Add Your New Site" (Додати свій новий сайт).
На цьому етапі ваш сайт Omeka порожній та очікує на подальші налаштування та наповнення. Для налаштування треба повернутися до інформаційної панелі. Натисніть у вашому браузері кнопку "Назад" або перейдіть за посиланням: http://www.omeka.net/dashboard. Тепер натисніть "Manage Site" (Керувати сайтом).
Omeka дозволяє змінювати вигляд вашого загальнодоступного сайту, змінюючи теми. Для цього, у верхній правій частині інформаційної панелі, натисніть "Appearance" (Зовнішній вигляд). Перемикайте теми, вибравши одну з двох на сторінці. Натисніть зелену кнопку "Use this theme" (Використати цю тему), щоб активувати нову тему. Потім, щоб перейти на свій загальнодоступний сайт, натисніть на назву вашого сайту (в нашому випадку "Навчання Omeka.net UA") у верхньому лівому куті сторінки.
Ви можете залишитися з цією темою або вибрати "Seasons", де є трохи більше можливостей для налаштування, скажімо, можна обрати стиль певної пори року, а також є "нічна" темна тема. Ознайомившись з новими темами, повернемося до інформаційної панелі.
Ваш сайт Omeka містить плагіни, які пропонують додаткові функції. Вам необхідно активувати деякі з них. Для цього натисніть у верхній правій частині меню "Plugins" (Плагіни). Встановлені плагіни значно розширять ваші можливості щодо редагування та наповнення сайту вашими даними. Серед доступних плагінів знайдіть "Exhibit Builder" (Конструктор виставок) та натисніть кнопку "Install" (Встановити). Всі інші плагіни поки залиште деактивованими.
Натисніть "Items" (Об’єкти) в меню ліворуч, а потім (звісно ж!) додайте об’єкт.
Пам’ятайте, що Dublin Core стосується описової інформації, яку ви вводите про свій об’єкт. Зазначати всю цю інформацію необов'язково. Але намагайтеся бути послідовними.
Обов’язково встановіть прапорець "Public" (Загальнодоступно), щоб ваш об’єкт був доступний для загального перегляду. Якщо ви не активуєте цю опцію, лише люди, які залоговані на вашому сайті, зможуть побачити цей об’єкт.
Щоб додати кілька полів (наприклад, якщо вам потрібно додати кілька "Subjects" (Предметів) для свого об’єкта) скористайтеся кнопкою "Add input" (Додати вхідні дані) ліворуч від текстових полів.
Я створюю запис об’єкта для мого собаки на прізвисько Берті. Але що я маю описувати: самого Берті чи фотографію Берті? Якщо обрати перший варіант, то у полі "Творець" буде щось відповідно до вашого релігійного світогляду. Якщо ж обирати описувати саме фотографію Берті, тоді варто вписати в полі "Творець" ім'я Бреда Волеса, який зробив фотографію.
Рішення про те, чи ви будете описувати об’єкт чи репрезентацію об’єкта, залежить від вас. Але коли ви обрали одне з рішень - будьте послідовними.
Завершивши додавання метаданих Dublin Core, ви можете додати файл до запису об’єкта, який створюєте, натиснувши "Files" (Файли) у верхній частині форми Dublin Core. (Вам поки не потрібно натискати "Add Item" (Додати об’єкт), перш ніж справді його додати, оскільки Omeka автоматично збереже вашу інформацію). Ви можете додати кілька файлів, але майте на увазі, що Пробний план передбачає лише 500 мб місця для зберігання.
Додавши файл або файли, ви можете встановити "Tags" (Теги), натиснувши відповідну кнопку. Ви також можете перейти на "Item Type Metadata" (Метадані типу об’єкта), щоб вибрати тип об’єкта — людина, подія, звук, текст тощо, — до яких і належить ваш об’єкт. Не хвилюйтеся, якщо ви не бачите відповідного типу для свого об’єкта. Ми зможемо додати новий тип об’єктів згодом.
Коли ви все закінчите, натисніть зелену кнопку "Add Item" (Додати об’єкт).
Цей список містить усі об’єкти, які ви додали. Якщо запис об'єкта не є загальнодоступним, після назви буде зазначено "Private" (Приватний). Щоби побачити, як виглядає сторінка вашого нового об’єкта, натисніть на назву об’єкта.
Таку сторінку вашого об’єкту не побачить користувач, який не увійшов у систему Omeka. Щоби подивитися, що саме побачить незареєстрований користувач, натисніть синю кнопку "View Public Page" (Переглянути загальнодоступну сторінку) праворуч. Зверніть увагу, що ви також можете відредагувати запис об’єкта, натиснувши зелену кнопку "Edit" (Редагувати).
Так побачить сторінку доданого об'єкта будь-який користувач, якщо сторінка буде загальнодоступною.
Ви можете впорядкувати свій список об’єктів, згрупувавши їх у колекції. Для цього поверніться на інформаційну панель, перейдіть на вкладку "Collections" (Колекції) та натисніть "Add a Collection" (Додати колекцію).
У Omeka метадані відіграють важливу роль! Введіть деяку інформацію про свою нову колекцію та не забудьте натиснути кнопку "Public" (Загальнодоступно) збоку сторінки. Потім збережіть свою колекцію.
Щоби додати записи об'єктів до колекції, яку ви щойно створили, перейдіть до вкладку "Items" (Об’єкти). У списку "Browse Items" (Огляд об’єктів) за допомогою активації прапорця справа виберіть об'єкти, які ви хочете перемістити до вашої нової колекції. Потім натисніть кнопку "Edit" (Редагувати).
На сторінці пакетного редагування об’єктів виберіть колекцію, до якої ви хочете додати позначені об’єкти. (Також зверніть увагу на інші редагування, доступні на цій сторінці).
Поверніться на свій загальнодоступний сайт. Натисніть вкладку "Browse Collections" (Огляд колекцій). Ви побачите створену колекцію, яка міститиме об'єкти, які ви попередньо додали до колекції.
Тепер, коли ви додали на сайт кілька об’єктів і згрупували їх у колекцію, попрацюйте над оформленням вашого сайту. Сайт набуває завершеного вигляду, коли ви додаєте як окремі об’єкти, так і тематичні підрозділи. Але Omeka може запропонувати набагато більше. Це ми розглянемо на наступному уроці.
Команда Omeka зібрала чудові ресурси на довідкових сторінках програмного забезпечення.
Міріам Познер - координаторка цифрових гуманітарних програм Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі.
Переклад українською: Орися Віра, PhD, викладач кафедри історії в Українському Католицькому Університеті
Переклад рецензували: Євген Рачков, доцент кафедри історіографії, джерелознавства та археології, Харківський національний університет імені Василя Каразіна. ORCID Анастасія Холявка, керівниця проєкту Міський медіаархів, Центру міської історії.
Рекомендоване цитування: Познер, Міріам. "Початок роботи з Omeka.net." Programming Historian, переклала Орися Віра, Посібник з цифрової історії, 2024. DOI: https://doi.org/10.69915/dh0013