Налаштування інтегрованого середовища розробки для Python (Linux)

Автори: Вільям Туркел і Адам Краймбл Переклала на українську: Орися Віра Оригінал уроку: https://programminghistorian.org/en/lessons/linux-installation

Цей урок допоможе вам налаштувати інтегроване середовище розробки для Python на комп’ютері з операційною системою Linux.

Дякуємо Джону Фінку за основу цього розділу. Ці інструкції стосуються Ubuntu 22.04.4 LTS але мають працювати для будь-якої системи на основі apt, як-от Debian або Linux Mint, за умови, що у вас встановлено sudo.

Резервне копіювання даних комп’ютера

Насамперед важливо переконатися, що у вас є постійні та нещодавні резервні копії вашого комп’ютера. Це просто добра порада на все життя, яка не обмежується часом, якщо ви займаєтеся програмуванням.

Встановіть Python 3

1. Відкрийте термінал (перейдіть до "Показати програми", потім введіть "Термінал", а потім натисніть на піктограму "Термінал"). 2. Тепер введіть: sudo apt-get install python3 3. Введіть свій пароль, а потім натисніть Y (yes), щоб завершити встановлення. Найімовірніше, у вас вже встановлений Python 3, тому не лякайтеся, якщо Ubuntu скаже вам це.

Створіть каталог

Ви зберігатимете свої програми Python у цьому каталозі. Він може бути розташований де завгодно, але найкраще помістити його у домашню папку. Щось на зразок цієї команди у відкритому вікні терміналу має спрацювати:

cd ~
mkdir programming-historian

Встановіть Visual Studio Code

Visual Studio Code — це безкоштовний редактор вихідного коду, який є доступний для Windows, macOS і Linux. Але очевидно є багато інших варіантів таких редакторів, які ви можете обрати. Завантажте Visual Studio Code з вебсайту Visual Studio Code. Завантаживши пакунок .deb, відкрийте його за допомогою менеджера пакунків Ubuntu, розпакуйте у свій домашній каталог і дотримуйтесь інструкцій зі встановлення.

Створіть команду "Запустити Python" у Visual Studio Code

Після встановлення редактора, слід встановити розширення для роботи з Python. Запустіть VS Code Quick Open (Ctrl + P), вставте наступну команду ext install ms.python.python та виконайте (Enter).

Налаштуйте гарячу клавішу для запуску Python програм. Для цього зайдіть у File-> Preferences-> Keyboard Shortcuts та введіть Run Python File in Terminal. Двічі натисніть на перший елемент зі списку та введіть комбінацію клавіш, яка буде використовуватися для запуску програм, наприклад Ctrl + Shift + 8 та натисніть Enter для підтвердження.

Крок 2 – "Hello World" у Python

Є традиція починати програмування новою мовою зі спроби створити програму, яка каже "Hello world!" і завершує роботу.

Python — чудовий вибір для початківців у програмуванні, оскільки дозволяє створювати потужні програми навіть у короткому коді. Коротка програма зазвичай поміщається на одному екрані, що робить її більш зрозумілою і легшою для відстеження кроків.

Python — це "інтерпретована" мова програмування. Це означає, що існує спеціальна комп’ютерна програма (відома як інтерпретатор), яка знає, як виконувати інструкції, написані цією мовою. Один із способів використання інтерпретатора — зберегти всі ваші інструкції у файлі, а потім запустити інтерпретатор у файлі. Файл, який містить інструкції мови програмування, називається програмою. Інтерпретатор виконає кожну з інструкцій, які ви дали йому у своїй програмі, а потім зупиняється. Давайте спробуємо написати одну з таких інструкцій.

У редакторі коду VSC створіть новий файл, введіть наступний код та збережіть її в каталозі programming-historian як hello-world.py

# hello-world.py
print('hello world')

Команда "Run Python File" (Запустити файл Python) дозволяє вам виконати вашу програму. Інші редактори повинні мати подібну функцію, але вона може називатися інакше. Якщо все пройшло добре, це має виглядати приблизно так:

Взаємодія з оболонкою Python

Іншим способом взаємодії з інтерпретатором є використання так званої оболонки. Ви можете ввести код і натиснути клавішу "Enter", після цього оболонка відповість на вашу команду, відобразивши результат її виконання. Використання оболонки — це чудовий спосіб перевірити код, щоб переконатися, що він виконує саме те, що повинен.

Ви можете запустити оболонку Python, запустивши програму "Термінал". У вікні терміналу введіть:

python3

У терміналі з’явиться підказка і символ запрошення >>> до введення команди Python в оболонці. Тепер введіть:

print('hello world')

і натисніть "Enter". Переконайтеся в тому, що у вікні терміналу рядком нижче з’явилось повідомлення:

hello world

Коли ми хочемо представити взаємодію з оболонкою, ми використаємо >>>, щоб вказати відповідь оболонки на вашу команду, як показано нижче:

print('hello world')
>>> hello world

На вашому екрані це виглядатиме приблизно так:

Тепер, коли ви та ваш комп’ютер готові до роботи, ми можемо перейти до більш цікавих завдань. Якщо ви працюєте з уроками Python по порядку, тоді наступним уроком пропонуємо розглянути — "Що таке вебсторінки та HTML?".

Про авторів

Вільям Туркел, професор історії в Університеті Західного Онтаріо. Адам Краймбл, Університетський коледж Лондона.

Переклад українською: Орися Віра, PhD, викладач кафедри історії в Українському Католицькому Університеті

Переклад рецензували: Євген Ворожейкін, старший викладач кафедри філософської антропології, філософії культури та культурології Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, ORCID; Мар'яна Юрків, доцент кафедри картографії та геопросторового моделювання Національного університету “Львівська політехніка”, ORCID.

Рекомендоване цитування: Туркел, Вільям і Краймбл, Адам. "Налаштування інтегрованого середовища розробки для Python (Linux)." Programming Historian, переклала Орися Віра, Посібник з цифрової історії, 2024. DOI: https://doi.org/10.69915/dh008

Last updated