Головна

Навчальні матеріали з цифрової історії

Використання цифрових інструментів різної складності стає невід'ємною частиною історичних досліджень (та гуманітаристики в цілому) - від опрацювання та впорядкування оцифрованих джерел до історичного картографування чи аналізу мереж.

Низка академічних центрів по всьому світу розробляють інструменти та методології для використання в гуманітарних науках. Для їх застосування зазвичай достатньо базових навичок, проте, зростає потреба в адаптованих навчальних матеріалах, які дозволять зрозуміти специфіку цих інструментів та навичок роботи з ними у контексті гуманітарних і соціальних дисциплін. Це важливо не лише для дослідників, які вже мають певні технічні знання та хочуть їх вдосконалити, але й для тих, хто тільки починає їх освоювати і не знає, з чого почати.

Ми не прагнемо створити посібник з програмування. Натомість нам цікаві цифрові методи і їх можливості саме для історичних досліджень - як практичне використання, так і критична рефлексія. Одним із найбільш фахових ресурсів, який намагається задовольнити цю потребу, є Programming Historian. Тож, матеріали цього ресурсу ми і взяли за основу.

Упродовж 2022-2024 років наша команда уклала українською перший набір уроків, спробувавши запропонувати різноманітний набір тем та методів: картографування, цифрові публікації, впорядкування джерел тощо. Водночас ми не обмежуємося дослівним перекладом. Ми прагнемо адаптувати ці навчальні матеріали до українського контексту, з використанням релевантних до нашого регіону джерел чи наборів даних. Щоб привернути увагу українських дослідників до можливостей, які пропонує цифрова гуманітаристика, і також різноманіття та можливості даних з України, які можуть бути відображені чи проаналізовані за допомогою цифрових методів чи інструментів.


Картографування

Python

Аналіз мереж

Цифрові публікації

Управління даними

Усі перекладені матеріали пройшли подвійне рецензування від фахівців з відповідної тематики.


Ініціативна група: Тарас Назарук (Центр міської історї, Університет Гаґена), Орися Віра та Гліб Солоджук (Український католицький університет), Кирило Осінський (Cheil Germany GmbH)

Адаптації уроків та рецензування: Орися Віра, Гліб Солоджук, Дмитро Батько (Український католицький університет), Володимир Нікулішин, Мар'яна Юрків, Христина Марусаж, Юлія Голубінка (Львівська Політехніка), Софія Голубінка (Львівська національний університет імені І. Франка), Тарас Назарук, Анастасія Холявка, Олександр Маханець (Центр міської історії), Євген Рачков (Харківський національний університет імені В. Каразіна), Марія Мелешко-Судьїна (Університет Люксембурга), Євген Ворожейкін (Національний педагогічний університет імені М. Драгоманова), Кирило Осінський (Cheil Germany GmbH).

Якщо у вас є пропозиції перекладу чи написання власних уроків, або ж ви зацікавлені у проведенні гостьових лекцій у своїх навчальних закладах на основі опублікованих матеріалів, просимо контактуватись за адресами: t.nazaruk@lvivcenter.org або vira@ucu.edu.ua. Також звертайтеся за цими адресами, якщо побачили помилку в коді чи тексті уроку.

Посібник створено Центром міської історії у співпраці з Українським католицьким університетом за підтримки Центру культури та врядування у Європі, Університет Сент-Галлена. Окрема подяка Олексію Чеботарьову (Університет Сент-Галлена, Університет Відня), Софії Папастамкоу та Ларсу Вінеке (Університет Люксембурга) за допомогу в розвитку цієї ініціативи та взаємодії з Programming Historian.

Матеріали посібника опубліковані за ліцензією CC BY 4.0 для вільного використання за умови зазначення авторства та першоджерела.

Дата останнього оновлення: червень 2024 року.

Last updated